Jakim typem kolorystycznym jesteś?

Nie wiem jak Wy ale ja gdy nadchodzi wiosna dostaję nowej energii. Chce mi się żyć, ćwiczyć, tańczyć i dostaję impulsu do zmian. Zmian w różnych obszarach, również w obszarze garderoby. Pragnę nowych ubrań do nowych, wiosennych stylizacji. Mam ochotę na eksperymentowanie z kolorami i stylami. I co z tego, że siedzę w domu. Przecież w końcu z niego wyjdę. I to w jakim stylu! 😉

Myślę, że nie jestem jedyna i macie podobnie ;). Jak łatwo jest dać się ponieść tym pragnieniom … i zrobić sobie krzywdę wybierając stylówkę prosto z wiosennego Vogue’a w której modelka na okładce wyglądała obłędnie a my jakoś tak niewyraźnie i … „choro”?!

No właśnie, dlaczego? Przecież wszystko skopiowane idealnie. Kolor i krój płaszcza, spodnie, sweter, nawet uczesanie, tylko włosy w innym kolorze. No ale włosy nie do powtórzenia. Nic na fakt nie posiadania latynoskich korzeni nie poradzę… I tu jest przysłowiowy „pies pogrzebany” 🙂 Okazuje się, że to nie nasze kolory i nigdy w nich nie będziemy dobrze wyglądać.

Na pewno masz swoje ulubione kolory. Takie, które najchętniej ubierasz i w których czujesz się najlepiej. Wybierasz je intuicyjnie. Jednak nie każdy ma wyczucie w tym temacie i w prosty sposób może ubrać się w kolory przy których jego oczy stracą blask, uwydatnią cienie pod oczami a skóra będzie wydawała się szara. Na szczęście jest sposób na to aby konkretnie określić „swoje” kolory i nie zrobić krzywdy własnemu wizerunkowi.

Służy temu analiza typu kolorystycznego. Jak ją zrobić? Bardzo prosto. Usiądź przed lustrem, bez makijażu i określ:

  • swój naturalny koloru włosów,
  • kolor tęczówki i oprawy oczu,
  • kolor i tonację cery.

Żródło: google.com

Mamy 4 typy kolorystyczne, których nazwy pochodzą od pór roku. Dodatkowo dzielimy je na ciepłe i zimne.

Wiosna (typ ciepły)

Lato (typ zimny)

Jesień (typ ciepły)

Zima (typ zimny)

Najpierw określ czy jesteś typem ciepłym czy zimnym. Typy ciepłe zawierają barwę żółtą lub czerwoną w kolorze skóry i włosów a typy chłodne zawierają odcienie niebieskiego i różu. Jeżeli nie jest to takie oczywiste w Twoim przypadku to prześledźmy cechy charakterystyczne każdego z typów tak abyś określiła swój.

Wiosna. 

Osoby o tym typie urody uchodzą za osoby spokojne i delikatne.

Włosy: ciepły blond, brąz, odcienie złota, miodowy, naturalny ciepły brąz, słomkowy, kukurydziany.

Oczy: błękitne, szaro-niebieskie, niebiesko-zielone, jasnozielone, turkusowe, oliwkowe, miodowe,
bursztynowe. U „wiosny” nie występują nigdy barwy ciemne oczu takie jak ciemny brąz, zieleń czy
czarny. Oprawa oczu jest najczęściej jasna.

Cera: kolor delikatny, blady, lniany, jasna brzoskwiniowa, jasna złocista z tendencją do łatwego
opalania się na kolor w odcieniach złota lub brzoskwini. Wiosny są zwykle „piegowate” a ich piegi mają kolor złoty, złoto-brązowy, nigdy brązowo-szary.

Rekomendowane kolory ubrań: zielony, żółty, pomarańczowy, beżowy, kremowy.

Lato. 

Osoby o tym typie urody uchodzą za osoby niedostępne, subtelne, chłodne i tajemnicze.

Włosy: wszystkie kolory brązu, ciemnego blondu i szarości. W odcieniach chłodnych i popielatych. Nigdy: czarny, bardzo ciemny brąz, słomkowy blond czy rudy.

Oczy: błękitne, szare, szaro-brązowe, orzechowe, czekoladowe. Czasem kolor oczu trudno określić, wydaje się zmieniać pod wpływem kolorów i natężenia światła otoczenia. Oprawa oczu w kolorze włosów. Rzadko zdarza się typ „lato” z ciemną oprawą oczu i blond włosami.

Cera: jasna, blada, zimny beż, delikatnie zaróżowiona, czerwieni się w kontakcie ze słońcem. Zdarza się, że typ „lato” ma ciemniejszą cerę, która opala się na matowy, szary brąz. Zazwyczaj jednak blada cera „lata” opala się na czerwono a później brązowieje. Piegi w tym typie występują rzadko i mają odcień szaro-brązowy

Rekomendowane kolory ubrań: niebieski, jasnozielony, biały, różowy.

Jesień. 

Wygląd jesieni to barwy ciepłe, żywe i złote.

Włosy: złoty, rudy, bursztynowy, ceglasty, marchewkowy, miedziany, kasztanowy, blond z rudawymi refleksami. Włosy „jesieni” zazwyczaj są gęste, grube, kręcone lub falowane.

Oczy: brązowe jasne i ciemne w odcieniach bursztynu i miodu, zieleń butelkowa, oliwkowe, niebieskie, szare.

Cera: jasna i ciemna oliwkowa. Jasna jest blada, przezroczysta w odcieniu kości słoniowej. Ciemna
natomiast jest śniada w odcieniu ciepłej oliwki, intensywnej brzoskwini lub złotego beżu. Jesień
często ma piegi w kolorze złotego brązu, rudego. Występują na twarzy i dekolcie. Cera jasna często
ulega poparzeniu przy opalaniu a ciemna opala się na piękny złoty kolor.

Rekomendowane kolory ubrań: złoty, brązowy, zgniła zieleń, żółty.

Zima. 

Osoby o tym typie urody sprawiają wrażenie zdecydowanych, surowych i chłodnych.

Włosy: zima ma zwykle włosy ciemne: czarne, gorzka czekolada, jasny brąz, szarawy, czarny z granatowym refleksem lub fioletowym. „Zimy” w dzieciństwie w większości miały włosy w
kolorze blondu.

Oczy: w wyrazistym kolorze. Niebieskie, zielone, prawie czarny brąz. Oprawa oczu ciemna.

Cera: „zima” zimna z porcelanową lub różową skórą lub „zima” śniada ze skórą w odcieniu szarawym, matowa w popielatym odcieniu. Piegi u zimy występują bardzo rzadko. Jasne „zimy” mogą mieć problem z opalaniem natomiast ciemne „zimy” opalają się na ciemny kolor.

Rekomendowane kolory ubrań: czerwony, biały, czarny, szary. „Zimy” mogą ubierać się w intensywne kolory.

No i jak? Udało Ci się określić Twój typ kolorystyczny? Nie przejmuj się jeżeli masz wątpliwości. To wcale nie jest takie łatwe i oczywiste. Czasem warto zdać się na specjalistę, który wykorzystując odpowiednie narzędzia i swoje doświadczenie dokładnie określi Twój typ i dobierze kolory, które powinnaś wprowadzić do codziennych stylizacji. Kolory potrafią magicznie podkreślić nasze atuty lub przeciwnie wydobyć mankamenty, które sprawią, że nasz wizerunek legnie w gruzach.

Jeżeli chcesz, zrobimy taką analizę dla Ciebie, pomożemy na nowo skompletować garderobę, która wzmocni Twój wizerunek i sprawi, że sezon letni będzie należał do Ciebie!

Do zobaczenia za tydzień 🙂

Udostępnij: